Ha a közeli dolgokat probléma nélkül látja, de a közlekedési jeleket vagy az iskolában a táblára írtakat nehezen ismeri fel, ön rövidlátó.
A szemnek ezt az állapotát miópiának nevezzük. Ez a görög eredetű kifejezés annyit tesz: behunyt szemek. Bizonyára a rövidlátás legfőbb jelei miatt - hunyorgunk, hogy tisztán lássuk a távoli tárgyakat - került használatba a miópia kifejezés ezen állapot jellemzésére.
A miópia nem betegség, nem jelenti azt, hogy "rosszak a szemek". Pusztán arra utal, hogy a szemgolyó alakja megváltozott. A változás mértéke határozza meg vajon kell-e valamilyen látásjavító segédlet vagy sem.
Mi okoz rövidlátást?
Miópia legtöbbször azért alakul ki, mert a szemgolyó túl hosszúkás, nem olyan gömbölyű, mint normál esetben. A rövidlátás egy másik, kevésbé gyakori oka a cornea (a szaruhártya) túlzott görbülete. A cornea egyébként a szem külső tiszta ablaka. Nincs bizonyíték arra nézve, de nem kizárt, hogy az olyan munkavégzés, amely során hosszabb ideig kell közelre nézni, szintén okozhat - legalábbis átmeneti - rövidlátást.
Hogy befolyásolja a miópia a látást?
A látás akkor kezdődik, amikor fénysugarak érkeznek a szaruhártyán át a szembe. A cornea, a lencse és a szemgolyó alakja együttesen segít megtörni (refraktálni) a fénysugarakat úgy, hogy azok egy pontban fókuszálódjanak a retinán.
Ezzel ellentétben, ha ön rövidlátó, akkor a távoli pontból érkező sugarak egy, a retina előtt elhelyezkedő pontban fókuszálódnak. Minthogy a fény csak azon az egy ponton (a szem belsejében) fókuszált, mire eléri a retinát ismét "defókuszált" lesz és egy elmosódott képet ad.
Kik lehetnek rövidlátók?
A miópia általában 8 és 12 éves kor között jelenik meg. Mivel a szemek tovább nőnek gyermekkorban, a rövidlátás majdnem mindig 20 éves kor előtt alakul ki. Gyakran a miópia mértéke gyorsabban fokozódik, amikor a test rohamosan növekszik, mint később a felnőttkorban. A gyors növekedés évei alatt gyakran van szükség új szemüveg, illetve lencse előírására a tiszta látás érdekében.
Hogyan állapítható meg a rövidlátás?
Miópia gyanítható, amikor a tanár észreveszi, hogy a gyermek hunyorog, hogy lássa a táblára írtakat, vagy gyengén szerepel egy rutin szemvizsgálaton. További vizsgálatokkal megállapítható a probléma mértéke. Egy minden részletre kiterjedő egészségügyi szemvizsgálat mindenképpen kimutatja a miópiát. A rövidlátás észrevételétől kezdve rendszeres vizsgálattal nyomon követhető az állapot esetleges változása. Az is kiderül, hogy szükség van-e az előírt szemüveg változtatására. Szemvizsgálatok hozzásegítenek ahhoz, hogy biztosan tudjuk, nem történik látásromlás a mindennapi tevékenységek során.
Hogy kezelhető a miópia?
Korrekciós konkáv lencsét írnak elő a fénysugarak minél pontosabb, retinán történő fókuszálásának érdekében, ahol így a tiszta kép alakulhat ki. A miópia mértékétől függően állandó használatra is írhatnak elő kontaktlencsét, illetve szemüveget. Ha romlás foka alacsony, akkor szükségszerűen csak azokhoz a tevékenységekhez írnak fel korrekciós lencsét, amelynél a távolba látás elkerülhetetlen. Ilyen például az autóvezetés, a tv- nézés, vagy a jó látást megkövetelő sportok.
Hogyan hat a rövidlátás az életmódunkra?
Ha kontaktlencsét vagy szemüveget kell hordanunk, néhány napba is telhet, míg hozzászokunk. Azután azonban a rövidlátás már nem fogja jelentősen befolyásolni életünket. Mindamellett a súlyosan rövidlátók bizonyára úgy találják, hogy adott esetben korlátozottak a lehetőségeik.
Gyermekek rövidlátása: Iskolás gyermekeknek a mérsékelttől a jelentősig lehet mindenféle látási panaszuk. Ha gyanítják a romlást, nagyon fontos, hogy a gyermeknél egy teljes körű szemvizsgálatot végezzenek így megállapítva a gond természetét. Ezzel, persze súlyos szembetegségek is kiszűrhetők. Ha a megfelelő módon segítenek, a gyermek a lehető legjobban láthat.
Hogyan segítsük a gyermeket megbirkózni a rövidlátással:
· Sohase mondjuk a gyermeknek, hogy rossz a szeme. Inkább azt, hogy az ő szeme máshogy töri a fényt, és ezért javító lencsére van szükség, amely segít fókuszálni a fénysugarakat.
· Illusztrációkkal és egyszerű magyarázatokkal segítsünk a gyermeknek megérteni azt, hogy azért rövidlátó, mert a szemgolyója alakja más.
· Alakítsuk a szemüveg keretének kiválasztását vidám időtöltéssé.
· Említsük meg a kontaktlencsét is, mint lehetőséget.
· Ne tiltsuk el semmilyen tevékenységtől a rossz látása miatt.
· Beszélgessünk vele a látásáról.
· Bátorítsuk, hogy szóljon, ha változást érez a látásában